A középfülgyulladás egy tipikus gyerekbetegség, ami a felnőtteket is próbára teheti. Miért alakul ki és mik a tünetei? Hogy lehet hatékonyan kezelni?

A téli hónapok a legtöbb családban betegségekkel telnek: amint felgyógyul az egyik gyerek, már el is kapja a másik, és természetesen a sorból a szülők és a nagyszülők sem szoktak kimaradni. A fül egyik leggyakoribb betegsége a középfülgyulladás, ami a legtöbb esetben vírusos nátha szövődménye. Egy klasszikus gyerekbetegség, ami a szülőket is ledöntheti a lábukról. De mi is az a középfülgyulladás? Miért alakul ki és milyen tünetei vannak? Blogposztunkban választ adunk ezekre a kérdésekre!

 

 

Mi az a középfülgyulladás?

A középfülgyulladás, orvosi nevén otitis media, nem más, mint a középfülben található terület gyulladása. A középfül a dobhártya mögött található, üreges rész, itt rejtőznek a hallásunkért felelős apró csontok. Tehát a középfülgyulladás, a nevéből adódóan, ezen terület gyulladásos betegségét takarja. Ez az állapot gyakran következik be felső légúti fertőzések, mint például a nátha vagy a torokfájás szövődményeként.

 

Megjelenési formáiban megkülönböztetünk akut és krónikus középfülgyulladást. Az akut otitis kezdeti szakaszában a dobüregi váladék még savós, de az esetek nagy részében ez gyorsan gennyessé válik. Amennyiben évente 4-5 alkalommal is előfordul, úgy visszatérő középfülgyulladásról beszélhetünk, melynek hátterében leggyakrabban a gyermekközösségekben elforduló felsőlégúti hurutok állnak.

Krónikus esetekben a dobüregben visszamaradó gyulladásos izzadmány miatt a tünetek akár 3 hónapon túl is fennállhatnak, súlyos esetben akár a dobhártya átlyukadását is okozva.

 

 

 

Miért alakul ki, mik az okai?

A középfülgyulladás kialakulásának több oka lehet, de leggyakrabban vírusos vagy bakteriális fertőzések, mint például a nátha vagy garatgyulladás okozza. Az orrüreg hátsó részén található fülkürtök (más néven Eustach-kürtök) feladata a dobüregben uralkodó nyomás egyensúlyban tartása, amely kulcsfontosságú a tökéletes hallás szempontjából. Ha az egyensúly felborul, halláscsökkenés lép fel. Ezt tapasztalhatjuk, ha például valamilyen fertőzés következtében váladék kerül a levegő helyére.

 

A kényes felépítésű fülkürtök gyermekeknél rövidebbek és könnyebben elzáródhatnak gyulladás esetén, ami a középfülgyulladás gyakoribb előfordulását és kedvezőtlenebb lefolyását eredményezi.

 

Egyéb okok között megtalálható a megnagyobbodott orrmandula, allergiás reakciók, például az orrnyálkahártya duzzanata. Ezek szintén elősegíthetik a középfülgyulladás kialakulását, hiszen a duzzanat elősegíti a fülkürt nem megfelelő működését és a középfülben lévő folyadék felgyülemlését.

 

Mik a középfülgyulladás tünetei?

A középfülgyulladás tünetei igen változatosak lehetnek, és gyakran függnek a gyulladás típusától és súlyosságától. A gyakori tünetek közé tartoznak a következők:

 

  • Fülfájdalom: Ez általában a legjellemzőbb és legkorábban tapasztalható tünet. Gyakran lüktető vagy éles fájdalom érzékelhető a fülben.
  • Halláscsökkenés: A középfülgyulladás okozta gyulladás és a fülben felhalmozódott váladék befolyásolhatja a hanghullámok átadását a belső fülbe, ami halláscsökkenést és "tompulást" eredményez.
  • Fülben érzett nyomás vagy teltség érzése: A fülben érezhető nyomás meglehetősen kellemetlen lehet.
  • Láz: A szervezet természetes válaszreakciója a fertőzésre és gyulladásra. A láz valójában azt mutatja, hogy az immunrendszerünk aktívan küzd a fertőzést okozó kórokozókkal szemben.
  • Váladék: Amely lehet savós vagy gennyes

 

Hogy zajlik a kivizsgálása?

A középfülgyulladás diagnosztizálása általában nem okoz kihívást, mivel a betegségnek típusos tünetei vannak. Ugyanakkor az átfogó állapotértékelésért, a gyulladás mértékének megállapításáért és a megfelelő terápia kiválasztásáért érdemes szakorvost felkeresni.

 

A fül-orr-gégész a teljes körű vizsgálat részeként megtekinti a garatot, az orrüreget és a hallójáratokat, majd a dobhártyát megvizsgálva képet kap a középfül állapotáról. Az orvos a középfülben tapasztalható elváltozások és a gyulladás jelenlétének megállapítása után dönt a kezelési terv felállításáról.

 

Ezek mellett a képalkotó eljárások, mint például a CT vagy MR vizsgálatok, általában akkor kerülnek alkalmazásra, ha a gyakori középfülgyulladás okának felderítése, vagy az esetleges szövődmények felmérése a cél.

 

A középfülgyulladás kezelése

A betegség kezelése jelentősen függ attól, hogy milyen típusú gyulladással van dolgunk. Alapvető, hogy a dobüreg megfelelő szellőzése érdekében gondoskodni kell a rendszeres orrfújásról, orrszívásról. Célszerű olyan orrcseppeket alkalmazni, amik leveszik a nyálkahártya duzzanatát, illetve, ha az orvos szükségét érzi, akkor antibiotikumos kezelés is javasolhat.

 

A beteg gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító készítményeket kap az életkorának és a betegség előrehaladottságának megfelelő dózisban. Ha gennyes a gyulladás, akkor sor kerülhet a fül felszúrására is, ilyenkor a dobhártyát átszúrják, ezen keresztül tud távozni a váladék. Ma már egyre kevesebb esetben használják ezt az eljárást, csak akkor, ha már semmiféle más kezelés nem segített.

 

A modern technológiának köszönhetően a középfülgyulladás kezelése otthon már lézeres megoldással is támogatható. A Safe Laser készülékek a lágylézer erejét vetik be a gyulladás kezelésére és a fájdalom csökkentésére. Hatására javul a sejtek oxigénellátása, fokozódik az ellenanyagtermelés, javul a vérkeringés.  A fülben lévő gyulladást, a gyulladás okozta váladékot, valamint a következményes ödémát is csökkenti.  A lézerterápiás eszközök használata teljes mértékben biztonságos és igen hatékony. Csatlakoztatható hozzájuk száloptika, amit a fülnyílásba vezethetünk, valamint orrkezelő adapter is. Segítségével akár a saját otthonunk kényelmében is sokat tehetünk a gyógyulásért!

 

A középfülgyulladás szövődményei

Minden betegségnek lehetnek súlyosabb szövődményei, a középfülgyulladás esetén sincs ez másként. Amennyiben a betegség nem kezelt, vagy nem megfelelően kezelt, komoly következményekkel lehet számolni.

 

A középfülgyulladás egyik szövődménye a mastoiditis, amikor a gyulladás a csecsnyúlvány felé terjed. Ez a csontos képlet a fül mögött helyezkedik el és apró üregekkel van átszőve, ezért a váladék nehezen tud onnan ürülni. Az eredmény a csont felpuhulása, beolvadása, ami súlyos esetekben halláscsökkenést okoz. Szintén veszélyes szövődmény a gennyes agyhártyagyulladás, ami halálos lehet, ha nem kezelik idejében. Nagyon ritka - de előfordulhat - az agytályog is, ami szintén életveszélyes állapot.

 

Ezen szövődmények elkerülése érdekében nagyon fontos a középfülgyulladás korai felismerése és megfelelő kezelése.

 

A középfülgyulladás megelőzése

A középfülgyulladás megelőzése nem mindig egyszerű feladat, mert okai gyakran összefüggésben vannak olyan tényezőkkel, amelyeket nehéz befolyásolni, mint például a gyermek életkora vagy a megfázás. Azonban a kialakulást kockázatát csökkenthetjük.

 

Például az egészséges életmód fenntartása létfontosságú, ez ugyanis magában foglalja a rendszeres kézmosást is, amellyel elkerüljük a fertőzések terjedését. Törekedjünk arra, hogy egészségesen étkezzünk és megfelelő mennyiségű folyadékot juttassunk a szervezetbe.

 

A dohányzás, beleértve a passzív dohányzást is, jelentősen növeli a középfülgyulladás kockázatát, így ha lehetséges, kerüljük a dohányzást és a dohányos környezetet.

 

Ha a gyulladás már kialakult, akkor ne késlekedjünk az orvos felkeresésével, és fontos, hogy az előírt gyógyszeres kezelést pontosan kövessük.